Rüyanız Hayrolsun !

          İlk yazımda dikkatimi her daim çekmiş olan sizin de keyifle okuyacağınızı düşündüğüm rüyalardan bahsetmek istedim . Bu konuda hiçbir bilgimiz olmasa bile bazen gördüğümüz rüyaların etkisinde kalıp merak ettiğimiz hayatımızın bir gerçeği. Hatta benim gibi aşırı meraktan sabah uyanır uyanmaz rüya tabirlerine bakanlar bile olmuştur. Çünkü rüyalarımızı hızla unutmaya başlarız.

     Uyandıktan 5 dakika sonra rüyamızın yarısını,10 dakika sonra ise yüzde 90’ını unuttuğumuz bugün araştırmalar sonucu bilinmektedir. Peki bazen severek anlattığımız bazen de korkuyla uyandıran rüyaların sırrı nedir? Rüyalar REM uykusunda yani uykunun 4. safhasında görülür ,toplam uyku süremizin %15 ila %20′sini kaplar ve aslında uyku devamlılığımızı sağlayan adeta bir uyku bekçisidir. Sorunlarla baş edemediğimiz, endişeye kapıldığımız rüyalar da bizi uyandırarak o durumdan kurtarmayı başarır.

    Rahat bir uyku, rüyalar gördüğümüz derin uyku ile gerçekleşir. Bu amaç için seçtiği yöntemlerden birisi de ihtiyaçlarımızı karşılamasıdır.Bilinçdışı ihtiyaçlarımızı bile sansür ,simge veya yer değiştirme kullanarak günlük planlarımızın içine sıkıştırdığı bu alanda bir çok psikanaliz çalışması yapan Sigmund Freud tarafından öne sürülmüştür. Ayrıca dış uyaranların ve hatta iç organlarımızın bile rüyalarımıza etki ettiğini düşünürsek , fizyolojik ihtiyaçlarımızın rüyamızda karşılanması, arzularımızın tatmin edilmesi şaşırtıcı değildir ve birçok psikanaliz çalışmasıyla da desteklenmiştir. Basit bir örnekle akşam baharatlı yemekler yiyen bir insanın gece rüyasında su içtiğini görmesi deneyimlenmiştir. Gece ağız kuruluğu yaşadığı ve su içmek için uyanma isteği muhakkak ki yaşanmıştır. Rüya uyanmamasına ve bu tatmini yaşamasına imkan vermiştir.

    Genelde rüyaların akışının bizden bağımsız olduğunu, hatta uyandığımızda bile bir kısmını ,o da emosyonlara yol açan kısımları, hatırlayabildiğimizi biliyoruz. Merak ettiğim bir diğer konu da halk arasında istihare de dediğimiz hayatımızı yönlendirebilecek rüyalar gerçekten mümkün müdür? Baş edemediğimiz sorunları, ya da cevabını bulmak istediğimiz soruları rüyalarımızda sonuçlandırabilir miyiz? İşte tam bu sırada ‘Bilinçli rüya’ ( lucid deraming ) kavramı karşımıza çıkıyor ve tüm bu soruları kapsayabiliyor. Bilinçli rüya aslında hepimizin belki görmüş olduğu çok da uzak gelmeyecek bir rüya türü. Bu konuyu araştırırken kendi görmüş olduğum bilinçli bir rüya aklıma geldi bile. Rüya olduğunun bilincinde ve bu kısım böyle olmamalı diye başa sarıp rüyamın akışını daha farklı yönlendirdiğimi hala hatırlıyorum. Rüyada gördüğümüz çevreyi, nesneleri ya da kişileri ve olayların akışını değiştirmek gibi rüyanın çeşitli yönlerine müdahale edebileceğimiz bu rüyalarda bilincin kısmen geri geldiği, rüyada olunduğunu bildiği ancak rüyaya devam ettiğini görüyoruz. Akıllı rüyaların uyanmaya yakın dönemlerde daha belirgin olduğunu ve bu yüzden daha çok hatırlandığını da öğrenmiş olduk. Sorun çözme rüyalarında ve istihareye yatma rüyalarında akıllı rüya biçimi devreye girmektedir ve biz yarı bilinçli halde sorunları çözmeye, rüya akışına müdahalede bulunmaya çalışıyoruz. İstihare veya rüyaya yatma dediğimiz olguda da uyumadan önce düşündüğümüz konuya dikkat ederek uyuyoruz ve şartlandırdığımız renkleri görme olasılığımız artıyor. Şartlandırdığımız renkleri veya nesneleri gördüğümüz anda da bilinç rüyada olduğumuzu telkin ediyor. Böylelikle de bilinçli rüya akışına devam ediyoruz.

   Son olarak da benim gibi rüya sevip unutmak istemeyenler için araştırdığım minik tavsiyelerim olacak. Öncelikle rüyalarınıza önem verip hatırlayacağınızı söyleyin ya da yanı başınızda kalem kağıt bulundurup rüyalarınız kaybolmadan not alabilirsiniz. Ayrıca sık uyananların rüyalarını daha çok hatırladığı da bir gerçek. Bunun için özellikle REM uykunuzun sonuna denk gelecek şekilde uyuduktan 90 dakika sonraya kadar alarmlar kurabilirsiniz. “Ben uykumdan vazgeçmem, rüya önemli değil uyanamam “ derseniz de uykunuzun keyfini çıkarmanızı dilerim…

Huriye Arıkan

 

Kaynakça

 

Rüyanız Hayrolsun !” için 2 yorum

 • Ağustos 20, 2017 tarihinde, saat 7:43 pm
  Permalink

  Elinize sağlık rüyalar benim de hep ilgimi çekmiştir.

  Yanıtla
  • psikodusunce’in profil fotoğrafı
   Ağustos 20, 2017 tarihinde, saat 7:45 pm
   Permalink

   Rica ederiz her zaman takipte kalın yeni yazılarımızda dikkatinizi çekecektir. 🙂 iyi akşamlar

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla