HER HALİNLE GÜZELSİN

İddia ediyorum ki her 10 kız arkadaşınızdan neredeyse 7’si  gayet normal kilolarda olmalarına rağmen “Ayyy çok şişkoyum yaaaa, zayıflamam lazım” diye ortalarda geziniyordur. Bunların çoğu iltifat almak için yapılıyor olsa da bazıları da ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. “Anoreksiya” diye adlandırdığımız bu hastalık , genç kızlarda oldukça yaygın.

Şüphesiz ki günümüzde genç kızların televizyondaki manken, oyuncu vb. kişilere benzeme ve onlar kadar güzel bir vücuda sahip olma isteği anoreksiyanın en büyük nedenlerinden. Manken hastalığı da denilen bu hastalığa sahip kızlar, dış görünüşlerine fazla takıntılı hale geliyorlar ve açlık hissini reddediyorlar. Sürekli olarak kalori hesabı yapma ve tartılma -günde en az 3 kez- ortaya çıkıyor. Ne kadar zayıflarsa zayıflasın aynaya baktığında kendini hala şişman gören anoreksik , ağır spor ve egzersizlere kendini daha çok adıyor. 

Tabi ki de tartıdaki sayının sağlıksız boyuta ulaşması, 20 kiloyu görenler var, birçok kötü etki doğuruyor. Vücuttaki yağ tabakasının neredeyse olmaması anoreksik bireyin daha çok üşümesine neden oluyor. Kasların da neredeyse bitmesiyle kişi yatarken ya da otururken kemiklerin batmasından dolayı acı çekiyor. Yetersiz ve kötü beslenme sonucu da tabi ki yumurtlama olmuyor dolayısıyla regl olayı bitiyor.

Anoreksiya kadar popüler olan diğer bir hastalık ise “Bulumia”. Yine kilo takıntısından dolayı ortaya çıkan bu hastalığın belirtisinde dışarıda yemek yemeye utanmak ve açlığı reddetmek var. Hasta uzun süre aç kalıyor fakat bir yerden sonra krize girip aşırı yemek tüketiyor. Kriz bittikten sonra ise ortaya çıkan suçluluk hissinden ötürü kusarak vicdanını rahatlatmaya çalışıyor. Bunu parmakla uyararak ya da bazı ilaçlar kullanarak yapıyor. Ne var ki, bir süre sonra mide kaslarını ters çalışmaya alıştırdığı için yediği en küçük şeyi bile midesi kabul etmiyor ve kilo kaybetme kontrol edilemez duruma geliyor. Aşırı zayıflık sonucu anoreksiyada saydığımız tüm etkiler, bulumiada da görülüyor.

Şimdi size soruyorum, bazı kişilerin dayattığı kalıplara girmek sağlığınızın yerini tutabilir mi? 

Zayıf olmak ne sağlıklı olmak anlamına gelir ne de güzel olmak. Her birey, kendine has güzelliğe sahiptir zaten .Kiminin kokusu eşsizdir, kimini de bir bakışı. Demem o ki , birilerinin  göz zevki için sağlığınızdan olmak buna değmez. Kendinizi sevin ve saygı duyun. Siz her halinizle güzel ve değerlisiniz..
Akgül PINAR
KAYNAKÇA

www.milliyet.com.tr/pembenar 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla