KİME GÖRE, NEYE GÖRE

Hayatınızda hiç başarınız için insanları veya herhangi bir imkanı kendinize basamak olarak kullandığınız oldu mu? Bu soruya çoğunlukla ‘evet’ cevabının geleceğini şimdiden duyar gibiyim. Şayet ben de bu cevabı vermiş bulundum. Makyavelizm düşüncesi de bizim bu cevabımızı destekler nitelikte. Tek farkla; devlet politikasında kullanılması.

Bir merdiven hayal edin gökyüzüne doğru, ucu bucağı olmayan bir merdiven. Sonunda ise sizi bekleyen ama ne olduğu bilinmeyen bir ödül. Her basamakta bir insan olsun veya birer basamak arayla, bu o kadar önemli değil. Kimisi elinizden tutup merdiveni birlikte çıkmak isteyen, kimisi ise bu merdivende sizi düşürmek için önünüze engeller çıkaran insanlarmış gibi farz edin. Siz ne iyiyi ne kötüyü kabul ediyorsunuz. Engeller çıkaranlarla savaşıyor, yardım etmek isteyenleri de ezip geçiyorsunuz. Sonra da diyorsunuz ki “Başarıya giden her yol mübahtır.” Evet benzetmelerden de anlaşılacağı üzre merdiveni başarıya giden yol, bilinmeyen ödülü başarı, insanları ise bu teşbihte aracı olarak kullandım. Makyavelizmin kabaca tabirinin de bu düşünce olduğunu bilmekte fayda var. İtalyan düşünür ve politikacı N. Machiavelli, devlet yönetimi üzerine kurulu “Prens” adlı kitabında da bu düşünceyi sonuna kadar savunuyor. Devleti yöneten prensin duygularına kapılmadan ve acıma duygularını bir kenara bırakarak devleti yönetmesi gerektiğini belirtmiştir. Gerektiğinde bir insanın devlet tarafından öldürülmesinin çok daha fazla insanın yaşamasını sağlayacağını belirterek prense öğütler vermektedir.

Bu tarz yönetim şekillerine karşı çıkmadan önce şunu da düşünmek lazım belki de devletin otoritesi ve devamlılığı için en doğrusu buydu. Bu düşünce tarzına yalnızca İtalya’da rastlamıyoruz. Başka bir ülkeye geçtiğimizde sadece ismi değişmiş oluyor. Örneğin Amerika’nın yönetiminde kullanılmış “İndividüalizm” diye adlandırılan düşünce sisteminin aslında makyavelizmden pek de bir farkı yok diyebiliriz. Felsefe’de “Bireycilik” ana başlığı adı altında pek çok akımın ismine rastlıyoruz ve individüalizm de devlet yönetiminde kullanılan akımlardan yalnızca birisi oluyor.

Hatta durun bu kadar uzağa gitmeyelim, bir de kendi tarihimize bakalım. Osmanlı’yı bir cihan devleti haline getiren Fatih Sultan Mehmed Han’ın yönetim şeklini içeren  “Kanunname-i Ali Osman(Fatih Kanunnamesi)” uzunca süre Osmanlı’nın devlet yönetiminde yürürlükte kalmıştır. En çok ses getiren maddesi şüphesiz “Devletin bekası(geleceği) için kardeş katli vacibtir.” ibaresi olmuştur. Taht kavgalarını önlemek, merkezi idareyi güçlü tutmak gibi sebepler ve daha bizim bilmediğimiz pek çok derin konular bu kanunnamenin çıkmasına neden olmuştur. Sonuçta ortada devletin güçlü tutulması gibi bir amaç görüyoruz ve bu amaca giden yolda gerekliliği savunulan eylemlerin gerçekleştirildiğine tanık oluyoruz.

Şimdi, devlet yönetiminden ziyade biraz daha özele inelim. Aslında hepimiz hayatımızın belirli bir döneminde bunu yapmadık mı? Kendi menfaatimiz için yeri geldi arkadaşlarımızı kullandık yeri geldi onlar bizi kullandı. Benim akranlarım öğrencilik hayatında, büyüklerimiz iş ve aile hayatlarında birçok kez kendi çıkarlarını gözeterek dostluklarını harcayıp, akrabalık ilişkilerini bozmuyor mu? Nedendir bu bizdeki bitmek bilmeyen hırs ve bencillik? Evet, hırs ve bencillik diyorum, çünkü en çok da hırslarımız uğruna harcıyoruz insanları. Bencil oluşumuzdan dolayı kaybediyoruz kişiliğimizi.

Şöyle düşünüyorum da sanki devlet politikasında kullanılınca çok mantıklıymış fakat insan kendi özel hayatında kullanınca yanlış bir tutummuş gibi geliyor. Öyle arafta bırakıyor ki bu kelime bizleri, boşa koysak dolmuyor, doluya koysak almıyor. Bu tabi ki de naçizane kendi fikrim. Sizler ne düşünürsünüz bilemem lakin bildiğim bir şey var ki makyavelist olmak bizlere göre değil, bırakalım devlet yönetiminde kalsın. Yoksa hayatımızda baş rolü bu düşünceye verdiğimiz sürece amaçlarımız uğruna araçları meşru kılmaya daha çok devam ederiz…

KAYNAKÇA

https://tr.wikipedia.org/wiki/Makyavelizm

https://eksisozluk.com/makyavelizm–67837

https://tr.wikipedia.org/wiki/Fatih_Kanunn%C3%A2mesi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla