HİSSEDİYORUM ÖYLEYSE VARIM

Merhabalar arkadaşlar,

Bu haftaki konumuz empati. Günlük hayatta bu kelimeyi çok fazla duymaktayız ama anlamını ne kadar biliyoruz? Sadece anlamını bilmek yeterli midir? Uygulamak kolay mıdır?

Empati: TDK’nın belirttiği üzere duygudaşlık demektir. Empati kişinin sadece kendi bakış açısıyla kalmayıp karşısındaki kişinin bakış açısından da bakıp, o kişinin nasıl hissettiğini bilebilmektir.

Hayatta pek çok kez kişilerle kavga derecesinde tartışmaktayız hatta bazen arkadaşlıklarımızı bozmaktayız. Peki hiç düşündük mü, o ne düşünüyordu diye. Genelde kişiler bu gibi durumlarda empati yapmazlar. Peki empati sonradan kazanılan bir davranış mıdır?

Empati ben-merkezci (ego-sentrik) kişilerde bulunma olasılığı düşük bir özelliktir. Narsist kişilik özelliğine sahip kişiler kendilerine odaklı oldukları için diğerlerinin düşünceleri çok fazla onları etkilememektedir tabii rol model aldıkları kişiler hariç. Empati olumlu amaçlar için kullanıldığında işbirliği, üretkenlik, refah ve mutluluğu arttıran, kötü amaçlar için kullanıldığında manipülasyonculuk şeklini alır.

Bu konu hakkında örnek verecek olursak, gelişim psikolojisindeki Inhelder’in dağ deneyi bu konu için iyi bir örnek teşkil edecektir. Sınıfta iki öğrenci kavga ederler ve birbirlerini öğretmenlerine şikayet ederler. Öğretmenlerinin aklına ise iyi bir fikir gelmiştir. İki öğrenciyi karşılıklı olacak şekilde sıraya oturtmuş ve sıranın tam ortasına bir nesne koymuştur. Bir öğrenciye nesnenin ne renk olduğunu sormuş ve öğrenci ‘beyaz’ demiş ve diğer öğrenci ise ‘öğretmenim yalan söylüyor bakın nesne siyah renkte demiş’öğrenci kavga ettiği arkadaşının yanına geldiğinde taşın bir kısmının beyaz bir kısmının ise siyah olduğunu görmüştür. Böylelikle öğretmen öğrencilerine büyük bir ders vermiştir. ‘Her zaman kendi bakış açımız doğru olmayabilir bu yüzden karşıdaki insanın da bakış açısı bizim için her zaman önemli olmalıdır.’

Bana soracak olursanız asla kesin yargılarla insanları yargılamamalı, onları ve onların düşüncelerine karşı saygılı olmalıyız. Elbette bu düşünceme karşı savlar oluşturacak insanlar hayatımızda çıkabilirler ve biz işte tam o sırada anlattığım gibi sakinliğimizi koruyup, ego tatmin edeceğimize empati yapacağız.

 

FATİH ALPARSLAN ÇIRACI

 

KAYNAKÇA

https://tr.wikipedia.org/wiki/Empati

http://i-blogger.de/empati-ile-ilgili-biraz-kafa-yoralim/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla